Památky a zajímavosti v Karlových Varech
Karlovy Vary jsou známé nejen svou unikátní lázeňskou léčbou, ale také jedinečným souborem lázeňských staveb. Hlavní lázeňskou promenádu lemují krásné kolonády, lázeňské domy, hotely a další významné stavby, které si jistě zaslouží váš obdiv. Oblíbeným turistickým cílem jsou ale i expozice a exkurzní trasy nebo vyhlášené sportovní areály.
Karlovarské kolonády
K nejobdivovanějším památkám v Karlových Varech patří zaslouženě lázeňské kolonády. Kolonády už od počátků lázeňství poskytují ochranu před sluncem, deštěm i sněhem lázeňským hostům. Pod jejich střechami najdete všechny blahodárné minerální prameny, které jsou k léčení nezbytné. V Karlových Varech jich je rovnou 5 a každá je něčím unikátní.
Sadová kolonáda (1880)
Sadová kolonáda pochází z dílny vídeňských architektů Fellnera a Helmera je jen pozůstatkem původního Blanenského pavilonu. Na rozdíl od něj byla tato litinová kolonáda zachována až do dnešních dnů. Zastřešuje 3 prameny:
- Pramen Hadí 30 °C
- Pramen Sadový 47,4 °C
- Pramen Svoboda 60 °C
Mlýnská kolonáda (1871–1881)
Kamenná Mlýnská kolonáda je mistrovským dílem významného českého architekta Josefa Zítka. Její sochami zdobenou střechu nese 124 kórintských sloupů mezi nimiž je rozmístěno 5 pramenních váz. Ukrývá také orchestřiště a četné alegorické plastiky.
- Pramen Skalní 53 °C
- Pramen Libuše 62 °C
- Pramen Kníže Václav I 65 °C
- Pramen Kníže Václav II 58 °C (před kolonádou)
- Pramen Mlýnský 56 °C
- Pramen Rusalka 60 °C
Tržní kolonáda (1883)
Když v roce 1883 navrhovali architekti Fellner a Helmer dřevěnou Tržní kolonádu ve švýcarském stylu, měli za to, že se jedná jen o provizorní stavbu. Když stavba i po více než 100 letech sloužila svému účelu, bylo rozhodnuto o jejím zachování a rekonstrukci.
- Pramen Tržní 62 °C
- Pramen Karla IV. 64 °C
Zámecká kolonáda (1911–1913)
Tato secesní kamenná stavba se skládá vlastně ze 2 kolonád. Kolonády Horního pramene a kolonády Dolního pramene. Veřejnosti přístupná je však jen ta horní část. Kolonáda Dolního pramene je k dispozici jen klientům Zámeckých lázní.
- Pramen Zámecký dolní 55 °C (vyvěrá v prostorech Tržní kolonády)
- Pramen Zámecký horní 50 °C
Vřídelní kolonáda (1969–1975)
Novodobá Vřídelní kolonáda vybudována ve funkcionalistickém stylu zastřešuje nejimpozantnější karlovarský pramen – Vřídlo. Obdivuhodná je nejen jeho léčivá síla. Vřídlo tryská do výšky 12 metrů a za minutu tak na zemský povrch vychrlí více než 2000 litrů vody a 5000 litrů CO2. Úctyhodná je i jeho teplota, která dosahuje k 73 °C. Pod podlahou Vřídelní kolonády můžete navštívit také zajímavou exkurzní trasu, která vás blíže seznámí s vlastnostmi Vřídla a vřídelní vody.
- Vřídlo 73 °C
Významné lázeňské domy a hotely
Největší rozvoj lázeňství nastal v Karlových Varech v 19. a na začátku 20. století. Z této doby pochází také většina dodnes dochovaných lázeňských domů a hotelů. Hned na začátku lázeňské zóny stojí novobarokní Lázně V, známé také jako Alžbětiny lázně (1906), budete-li pokračovat po promenádě, narazíte za Sadovou kolonádou na Lázně III (1867) a Vojenský lázeňský ústav (1855). Až dojdete k Mlýnské kolonádě zjeví se vám nad její střechou jedna z hlavních dominant města – hotel Imperial (1912). Budete-li pokračovat po levém břehu říčky Teplé, dojdete až ke Grand hotelu Pupp (1781) a později až k Císařským lázním (1895). Poslední dvě zmiňované stavby proslavila mimo jiné také jedna z bondovek – Casino Royale
Rozhledny
Karlovy Vary jsou obklopeny rozlehlými lázeňskými lesy, které slouží návštěvníkům jako příjemné místo procházek. Díky více než 130 km upravených stezek s různou obtížností jsou přístupné opravdu každému a bývají často doporučovány i lázeňskými lékaři jako “terénní kúra”. Na jejich trase najdete nespočetné množství altánů, chatiček, odpočívadel a také několik rozhleden a vyhlídek.
- K nejnavštěvovanější rozhledně Diana (1914) se dostanete nejen po lesní stezce, ale také lanovkou od Grand hotelu Pupp. Rozhledna je 25 m vysoká a jako jediná má i bezbariérový přístup. Kromě rozhledny je tu k dispozici také lesní restaurace a minizoo.
- Pokud se lanovkou vrátíte do mezistanice Jelení skok, máte to už jen kousek na vyhlídku Jelení skok. Zde se vám z dřevěného altánu kromě dalšího kouzelného pohledu na Karlovy Vary naskytne také pohled na sochu kamzíka, která je pro Karlovy Vary stejně charakteristická jako Becherovka.
- Po značených cestičkách dojdete od Diany nebo Jeleního skoku k nedaleké pseudogotické vyhlídce Karla IV. (1877), která svým návštěvníkům nabízí hned 2 vyhlídkové ochozy.
- Ve zcela jiné části Lázeňských lesů, v městské části Drahovice, můžete navštívit další oblíbené vyhlídkové místo – Tři kříže. U tří dřevěných křížů, které tu byly údajně v 17. století vztyčeny jako symbol rekatolizace města, najdete dřevěný vyhlídkový altán.
Církevní památky
Karlovy Vary navštěvovali a dodnes navštěvují lidé z celého světa s různým vyznáním. Tomu odpovídají také církevní stavby, které tu najdete. Byly vystaveny, aby měli návštěvníci během svého pobytu zajištěno nejen zdraví těla, ale i ducha.
- Nejstarší církevní stavbou je hřbitovní kostel sv. Ondřeje (1500) postavený na přelomu 15. a 16. století. Původní stavba byla v roce 1841 přestavena v duchu empíru a ze hřbitova vznikl dnešní Mozartův park.
- Nejvýznamnější církevní stavbou je křesťanský chrám sv. Máří Magadlény (1713) s podzemní kryptou a kostnicí, které patří k nejvýznamnějším českým barokním stavbám.
- V ulicii Krále Jiřího nedaleko centra najdete zase pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla (1898), který mimo jiné zdobí také plastika cara Petra Velikého, který se řadí k významným karlovarským hostům.
- Další z významných církevních památek je anglikánský kostel sv. Lukáše (1877) v pseudogotickém slohu postavený na Zámeckém vrchu.